Samojed je kamarád, nikoliv hlídač

Dnes je potřeba při volbě psa pořádně přemýšlet. Úrazy, spojené s domácími mazlíčky, jsou stále častější, a tak lidé stále více rozvažují, jaké zvíře domů přivést. Pokud by to měl být pejsek a nechcete nějaké to mrňavé plemeno, jako je například čivava, máte volbu jasnou. Mimochodem, tahle malá plemena se zdají neškodná, ale dokáží to být pěkní vzteklouni. Zřejmě mají nějaký mindrák. Nás ale zajímá plemeno, které má trochu zvláštní název – samojed.
· Je to velice staré plemeno sibiřského psa.
· Z toho je jasné, že bude odolný zimním teplotám.

Ačkoliv se jmenuje tak trochu nebezpečně, je to velký dobrák, který by mouše neublížil.Pokud tedy uvažujete o vedlejším produktu – hlídání objektu, tak na to rovnou zapomeňte. Váš samojed by si z případného zloděje udělal dalšího kamaráda. Koho ale doma mít nemusí, to je konkurence v podobě dalšího pejska nebo i kočičky. Jestliže je ale citlivě a rozumně seznámíte a spřátelíte, není důvod mít obavy.

Dokonalá symbióza mezi psem a člověkem

Samojed je velice inteligentní pes.To s sebou nese klady i zápory.
o Pozitivem bude to, že je velmi poslušný a snadno se naučí jednotlivé povely.
· Záporem bude jeho tvrdohlavost. Tak, jako u každého tvora, který vládne rozumem.
Tímhle pejskem uděláte radost hlavně dětem. Je velice přátelský a přítulný. Péče o něho je ale trochu složitější nežli o hladkosrstá plemena.
– Jeho srst je velice bohatá, a tak vyžaduje dobrou péči.
– Odměnou bude nepřetržitý úsměv, který je obohacený šibalstvím v jeho dobráckých očích.

Kde vzal samojed své pojmenování?Od severských nomádů, s kterými sdíleli snad vše. Psi spali se svými pány, aby je zahřívali a ženy byly ochotné štěňata v případě nouze i kojit. Nomádi, o kterých je řeč, se samozřejmě jmenovali Samojedi. Kde vzali pojmenování oni, už se neví.