Učiňte důležité kroky před každou jízdou

Správně uvažující řidič si uvědomuje, že ve svých rukách třímá složité soustrojí, které může být bezpečné, ale zároveň i stejně nebezpečné. A to nejen pro řidiče samotného, ale také pro ostatní účastníky silničního provozu. Takže i pro chodce, cyklisty, nebo ostatní řidiče dopravních prostředků.
Takže, a teď ruku na srdce, kdo před jízdou skutečně zkontroluje stav vozidla, aby zjistil, že je pro tuto chvíli skutečně bezpečné?

Kdo z vás provede pravidelně tyto úkony?

1. Kontrola motorového oleje
2. Kontrola hladiny benzínu
3. Kontrola zpětného zrcátka a postranních zrcátek
4. Kontrola palubní desky
5. Cvičné sešlápnutí brzdy
Většinou tyto úkony děláte jen v případě, že odjíždíte na delší cestu, než je jen ta pravidelná, čili každé ráno do práce. Je to tak?

Vaše vozidlo se Vám odvděčí

Budete-li věnovat dostatek pozornosti stavu Vašeho vozidla, věřte, že se Vám odvděčí bezpečnou jízdou. Při samotné jízdě bude pracovat přesně tak, jak je od něj očekáváno.

Pokud podceníte kontrolu motorového oleje, může dojít k nedozírným následkům, které Vás, jen tak mimochodem, mohou stát i desítky tisíců korun.
Pak byste si jen s pláčem říkali:

Proč jsem se jen nepodíval na hladinu oleje?
Ta chvilka lenosti a lhostejnosti mě stojí tolik peněz!


Vidíte, že prevence se vyplácí vždycky. Mějte tedy v prostorách vozu nejen vodu do chladiče, nebo do ostřikovačů, ale také i zbytek motorového oleje, který jste si nechal vyměnit naposledy v servisu. Předejdete karambolům, které Vás mohou i zruinovat.
Vaše vozidlo Vás pak bezpečně doveze k rodičům na venkov, k pohovoru do nového zaměstnání, nebo na rodinný výlet za poznáním. A všechny jízdy stihnete včas i s přestávkou na oběd v motelu u silnice, nebo jen s malým občerstvením na odpočívadle.