Oříšky pro naše zdraví

Kdo by neměl rád oříšky. Není to jen pochutina, ale velmi zdravá složka jídelníčku, která má mnoho blahodárných účinků na naše tělo. A v čem jsou tak zdravé?

ořechy

Možná jste to třeba nevěděli, ale ořechy se řadí mezi ovoce. Je to taková zvláštní skupina, kdy plodem jsou vlastně semena, která při správném skladování vydrží celkem dlouho bez újmy na své jakosti neboli kvalitě. Pokud bychom se zaměřili na oříšky, které jsou zdravé musíme hned na začátku vypíchnout vlašské ořechy. A to díky obsahu omega 3nenasycených tuků. Na pomyslném druhém místě jsou to určitě mandle. A to díky velkému obsahu vlákniny. Bronzové místo patří kešu oříšky. Jsou nejen lahodné chuti, ale občas se nazývají posilovačem inteligence. Mimo to obsahují velké množství hořčíku, zinku a železa, které je pro tělo důležité. V top 10 jsou i lískové oříšky, které se sluní na sedmém místě. Obsahují nejen vitamín E, ale jsou nápomocné při zvládání diabetu II. typu.

Jak konzumovat oříšky a v jakém množství

I konzumace oříšků má nějaké nepsaná pravidla. Aby přísun živin byl pro tělo co největší je nejlepší je konzumovat za syrova a v neloupané formě. Protože právě nejvíce vitamínů je obsaženo ve slupce. Samozřejmě se nikomu nezakazuje ani konzumace v pražené formě. Jen musíte počítat s tím, že je díky pražení snižuje podíl antioxidantů. Určitě je důležité si jaké množství oříšků je dobré konzumovat. To množství se opravdu počítá na gramy. Například u para ořechů byste neměli konzumovat více jak 2 para ořechy. U vlašských ořechů se dostáváme na počet 7 ořechů denně. Jedná se o doporučené množství.

oříšky

Kde koupit oříšky

V dnešní době existuje více způsobu, jak si ořechy pořídit. Pokud vlastníte rodinný dům je velmi pravděpodobné, že máte ořech nebo lísku na zahradě a vy máte přísun této zdravé poživatiny u ruky. Pokud mezi tyto šťastlivce nepatříte můžete ořechy pořídit například v obchodech se zdravou výživou nebo třeba ve větších supermarketech kde si jde pořídit ořechy buď už balené nebo v sekci zeleniny a ovoce na váhu. Na internetu se dají i najít e-shopy, které se specializují na prodej těchto plodů.