Nechte si vypočítat v chytrém telefonu, kdy usednout za volant po požití alkoholu

Ačkoliv nemusíte být žádný alkoholik, můžete se dostat do situace, kdy se některým „alkoholovým situacím“ nevyhnete. Pokud nejste zarytý odpůrce alkoholu, nebo jej nemůžete konzumovat ze zdravotních důvodů, můžete se dostat do situací, kdy vás sklenka alkoholu neohrozí, a jde jen o slavnostní přípitek. Jako příklad uveďme neočekávané firemní oslavy – narození potomka vašeho kolegy, výročí založení firmy, narozeniny vašeho šéfa atd.
zelená žába
Některé návštěvy se také neobejdou bez alkoholu, a pokud musíte v brzké době usednout za volant, mohli byste alespoň předem znát, kolik si toho můžete dovolit vypít. Velmi dobré hodnocení získal v internetovém obchodě Google Play program Alcohol Meter Duncenness Calculator. Na rozdíl od jeho konkurentů, které se tu také nabízí zdarma, má poměrně vysoké hodnocení.
whisky s ledem

Ne každá aplikace je spolehlivá, Alcohol Meter však počítá poměrně přesně

Program vypočítá na základě udaných hodnot přibližnou dobu, za jakou již lidské tělo zvládne odbourat požitý alkohol. V potaz se bere pohlaví, začátek konzumace a její přibližná délka, druh alkoholického nápoje a pochopitelně vypité množství, a na závěr tělesné proporce, tedy výška a hmotnost. Výpočet je samozřejmě orientační, záleží na metabolismu jednice a jeho zdravotním stavu, ale odchylka od výpočtu bývá velmi malá. Provádí se na základě algoritmu pro průměrné hodnoty a nemůže tedy nahradit krevní testy nebo měřidlo z vašeho dechu.
červené víno
Ovládání programu je však velmi snadné a pro rychlou orientaci postačí. Stačí zadat pouze do jednoho dialogového okna věk, výšku, hmotnost, pohlaví, a způsob konzumace, zda příležitostně, nebo pravidelně. Pivo se zde zadává v počtech piv, tedy v množství vypitých půllitrů, víno v počtu dvoudecilitrových pohárů, tvrdý alkohol po 50 ml, což je náš „velký panák“. U piva se zadává procento alkoholu. Nakonec potvrdíte datum a čas konzumace a pak už jen zbývá vyhodnotit výsledek.