Fungují kolagenové doplňky stravy?


Kolagen je nejhojněji zastoupenou bílkovinou v lidském těle. Podílí se na tvorbě pojivových tkání, kůže, kostí, cév, chrupavek, svalů, šlach a dalších částí těla. Studie už léta zkoumají, zda pravidelné užívání kolagenových doplňků může vést k tomu, že udrží naše klouby a kosti v dobré formě. Přestože výsledky zatím nejsou úplně prokazatelné, je jisté, že doplňky stravy v podobě kolagenu mají na naše kosti a klouby dobrý vliv. Jen ještě nedokážeme říct, do jaké míry.

kolagen

Kolagen tvoří až 80 % naší pokožky, což je opravdu velké číslo. Podílí se na tom s dalším proteinem, který se nazývá elastin. Ten má za úkol udržovat naši pokožku pružnou. Nevýhoda je, že jak stárneme, naše tělo začíná snižovat produkci kolagenu. Kolagen se rozpadá rychleji a tělo ho není schopno nahradit. Ke ztrátě kolagenu ale nepřispívá pouze stáří, ale také sluneční záření, kouř z cigaret nebo dlouhodobý pobyt v znečištěném ovzduší.

kolagen

Jak je to tedy s kolagenovými doplňky? Ty se dnes na trhu prodávají ve velké míře. Většinou se prodávají v jiné podobě, než kolagen, který najdeme v našem těle, třeba jako hydrolyzovaný kolagen nebo nativní kolagen Orcacollagen. Je to proto, protože se takové formy kolagenu lépe vstřebávají do našeho těla. Mají kratší řetězec aminokyselin, než kolagen, který tvoří naše tělo a tím se lépe vstřebán do krevního oběhu.

Jak kolagen funguje? Dle studií pravidelné užívání kolagenu zlepšuje elasticitu naší pokožky, pomáhá jako prevence proti vráskám a redukuje příznaky stárnutí. Také vám může pomoci v případě, že trpíte na bolesti kloubů, zad nebo cítíte, že máte sníženou pohyblivost. Přesto ale výzkumy kolagenu dále probíhají. Není pochyby o tom, že kolagen, který si naše tělo vytváří, je pro nás velmi důležitý. Ovšem do jaké míry funguje ten, který užíváme, je stále předmětem zkoumání.