Zahrada velké tradice


Tradiční japonská zahrada, to je skutečně umělecké dílo. Také se vám líbí? Pokud chceme mít „kousek Japonska“ i u nás doma, proč si ji nedopřát? Když nemáme k dispozici velký pozemek na zahradu rozsáhlejší, můžeme si vytvořit hezkou předzahrádku nebo terasu v tomto stylu. Taková bonsaj v keramické nádobě nebo vkusné stylové betonové míse vypadá moc hezky. Pak stačí přidat pár typických japonských prvků a výsledek může být opravdu krásný i na malé terase! bonsaj v nádoběV předzahrádce už můžeme sázet i do záhonu a vytvořit i pěkně upravenou cestičku. Pokud takové zahradě můžeme a chceme věnovat velký pozemek, je vhodnější se poradit se zahradníky profesionály. Hodně našich zahradnických firem takové zahrady umí. Ve velké zahradě již najdou své místo vzrostlejší rostliny a větší kvetoucí záhony. Také rybníčky, jezírka nebo i potůčky. Můžeme se zde procházet po cestičkách i klenutých můstcích, odpočívat nejen na lavičce, ale i stylovém altánku.bonsaje na terase

Japonští mistři budují tyto zahrady již od 6. století. Základ stylu převzali z Číny a po dlouhá léta ho zdokonalovali. Ve středověku začali zahrady rozdělovat do skupin podle účelu a návštěvníků, kteří v nich tráví čas. Vznikla tak zahrada rezidenční, parková, čajová, meditační a suchá. Každý detail má v nich svůj význam. Jsou to zkrátka umělecká díla!

Pokud se takovou zahradu v japonském stylu rozhodneme budovat u nás, musíme znát její charakteristické prvky i to, jak je na daném místě vhodně použít. Jaké to jsou?

rostliny

  • bonsaje na záhony a do nádob
  • javory, bambusy, sakury a azalky na záhony a podél cestiček
  • kosatce a lekníny k vodě a do ní

ryby

  • závojnatky do menších nádrží
  • kapři koi do rybníčků a jezírek

voda, kámen a písek

  • vodní prvky – vodopády, potůčky, rybníčky a jezírka (tam, kde není možné použít vodu, můžeme její hladinu symbolicky nahradit vhodně upraveným pískem nebo jemným štěrkem)
  • větší kameny, které umístíme v záhonech i k vodě symbolizující hory,ale třeba i vodopády
  • ploché kameny k vytváření cestiček