Motorkáři a jejich oblečení

Nejtrvanlivější materiál je stále hovězí nebo klokaní kůže. Velice oblíbené jsou proto, že si motorkáři mohou nechat ušít těsný oblek, a jak to u pravé kůže bývá, roztáhne se právě tam, kde je třeba. Nevýhodou tokového kousku ve Vaší skříni je, že v teplém počasí jej budete “škvařit“, nevydrží větší déšť (sušení takovéhoto kousku je i dva dny).

dva motorkáři

Zato TEXTIL díky nepromokavým a prodyšným membránám odolává počasí mnohem lépe. Jelikož o oproti kůži mnohem lehčí, “cestovatelé“ mu dávají přednost. Co se týká údržby, je mnohem jednodušší než u kožené bundy či kombinézy.

Nejhorší je, když už si vyberete, najednou zjistíte, že existuje i kombinace kůže a textilu. Tam, kde se předpokládá kontakt s povrchem vozovky, je oblečení tvořeno z kožených dílů. Výhodou tohoto kompromisu je nižší hmotnost, prodyšnost díky textilu. Ale jak už to bývá, kůže je kůže, tak se o ni musíme mnohem více starat a oproti textilu je to dražší.
pár motorkářů

Co je lepší? Kalhoty, bunda nebo kombinéza? Jednodílná kombinéza není zrovna to pravé ořechové pro vyjížďky po okolí a návštěvy památek. Největším problémem bývá to, když se snažíte spojit bundu a kalhoty od jiných výrobců. Většinou do sebe nepasují. Zručná švadlena by to samozřejmě zvládla opravit, ale to, co zaplatíte švadleně, můžete dát klidně do originálu. U spojených kombinéz jde především o bezpečnost. Když z motorky spadnete, poničí se oblek, ne Vaše pokožka.

Bundy – Můžeme je rozdělit podle materiálu na kožené a textilní, podle délky na krátké, střední nebo dlouhé. Textilní oblečení je poslední dobou na tak vysoké úrovni ohledně bezpečnosti, že je hojně využíván především u silničářů nebo chopperů. Na léto je ideální kombinace textilní bunda s vyjímatelnou vložkou a rifle.

Kalhoty – Podle materiálu se dělí na rifle s kevlarem, kožené nebo textilní, podle délky na prodloužené nebo klasické. I u kalhot jsou vyjímatelné vložky, samozřejmě musíte počítat s tím, že si za ně připlatíte.

Co se týká velikostí, není to tak snadné, jak to vypadá. Musíte si uvědomit, že oblečení u motorkářů je v první řadě hlavně jako ochrana, proto chrániče musí sedět přesně tam, kde mají být. Nesmí se při pochybu nebo jízdě pohybovat. Jak oblek, tak i vy si musíte zvyknout. Kůže je velice přizpůsobivá, povolí se až o jednu velikost. V novém oblečení většinou bývá zimní vložka, musíte počítat s tím, že když ji vytáhnete, bude oblečení o něco volnější. Před zakoupením se doporučuje udělat pár sedů, protáhnout se, abyste věděli, zda Vás to nebude někde extra škrtit.

Přeji hodně štěstí při výběru vhodného oblečení a spoustu šťastně najetých kilometrů.