Mobilní domy již dávno nejsou nouzovým řešením

Mobilní dům může být považován za sociální odloučení od společnosti, což potvrzují některé kolonie mobilheimů v zahraničí, zejména v zámoří. Lidé tu žijí komunitním způsobem života a je to zjednodušeně řečeno dosti neobvyklý životní styl. Tyto oblasti se nachází v zeměpisné šířce, která nevyžaduje vytápění obytných prostor tak, jak je tomu u nás, a bydlení je zde skutečně nízkonákladové.

V České republice se s podobnými objekty setkáte spíše v zahrádkářských koloniích, chatových osadách a místech, kde lidé přespávají pouze v teplém období roku. Pokud ovšem toužíte po pořízení mobilního domu pro celoroční užívání, dostáváte se již do jiné kategorie staveb.

kuchyňský dřez

Celoroční mobilní dřevostavby

Prodej mobilních domů celoročně obyvatelných a zateplených se orientuje na dřevostavby. Jsou to budovy obložené dřevem a velikostí i hmotností odpovídají spíše nízkoenergetickým stavbám, které se budují přímo na základové desce. V podstatě se mobilní dřevostavba od nízkoenergetické klasické dřevostavby odlišuje hlavně tím, že je montována ve výrobní hale a na místo je dopravována speciálními návěsy, o nosnosti vyšší, než pět tun. Výhodné je to zejména v tom, že si objednáte dům již hotový, anebo jej necháte přizpůsobit svým potřebám, ale každopádně jeho výstavba netrvá měsíce a roky.

okno na zahradu

Vnitřní dispozice, vybavení a způsob vytápění je otázkou dohody a technických možností, ale co je podstatné, máte s mobilní dřevostavbou širší pole možností úspory nákladů, než lidé, kteří jsou závislí na dodávkách energií v bytových domech. V dnešní době je nízkonákladové bydlení velmi žádané a lze očekávat, že ceny energií nebudou klesat, ale spíše stagnovat nebo stoupat. Dalším plus mobilních domů je jejich umístění resp. lokalita mimo rušné město, kde se vám bude žít mnohem příjemněji, a kde se kvalita života změní k nepoznání.