Malý, ale šikovný

Hledáte přítele? Houževnatého, opravdu hodně energického, zároveň však nemajícího problémy s výchovou? Pak je celkem možné, že při svém pátrání po vhodném kandidátovi narazíte právě na Malého hladkosrstého pinče. A pokud si ho vyberte, věřte, že litovat určitě nebudete. Pro svoji povahu je vhodným čtvernohým přítelem do rodiny, jde o tvora veskrze společenského. Velice dobře se snáší i s případnými ostatními zvířecími obyvateli Vašeho příbytku.
detail pohled malého hladkosrstého pinče
Pro svůj temperament potřebuje hodně pohybu. Hbitost a přirozená elegance klusu jsou mu přisuzovány jako charakteristické projevy, ať už mu dáte volno na zahrádce nebo na procházce v parku. Mezi další jeho vlastnosti patří bystrost, rychle se učí a s plněním povelů nemá problém. Tvrdohlavost v podobě odmítání jejich provedení není u tohoto plemene obvyklá.

Trocha historie

Jak z názvu plyne, jde svou příslušností o rasu pinče. Podrobnější členění dle velikostí spadá do konce devatenáctého století, nicméně do druhé poloviny sedmnáctého lze datovat začátek jejich šlechtění. Tento pes vychází z malých až středních plemen sloužících původně jako stájoví hlídači. Šlechtěn byl také zejména pro lov drobných škůdců, hlavně myší a potkanů. Na konci století devatenáctého a v počátcích dvacátého byl již ustálen jakožto velice populární pes, který byl známý hlavně pod označením „srnčí ratlík“.
hlava malého hladkosrstého pinče

Současnost

Malý hladkosrstý pinč dnes není plemenem, které by bylo tak značně rozšířené jak v minulém století. Jde však stále o oblíbeného psa, jehož majitelé jistě potvrdí, že jde o výborného společníka na cestu životem. Často bývá zaměňován za výhradně českého Pražského krysaříka. Oproti němu je však větším, více atletickým psem. Dlouhé procházky, aktivity jako jsou agility či dogdancing, to vše velice dobře zvládá. Lépe řečeno, pro jeho stavbu těla a povahu jsou pro něj tyto činnosti vhodnou kratochvílí. Mezi další plus patří absence dědičných chorob, což zdaleka není platné u menších plemen obecně. Zkrátka a dobře, jestli rčení „na velikosti nezáleží“ leckde neplatí, pak zde rozhodně ano!