Fotovoltaika na střechu vyžaduje propočet návratnosti celkové investice


Fotovoltaické panely se začaly vyrábět před několika desítkami let, ale tehdy byla jejich pořizovací cena tak vysoká, že k praktickému masovému využití v podstatě nemohlo dojít. Podobný model vývoje cen a technického pokroku jste mohli zaznamenat u výpočetní techniky, na počátku devadesátých let vás vyšlo pořízení počítače, jehož výkon a datová kapacita byly mnohonásobně nižší, na zhruba 90 tisíc korun.

montáž panelů

Dnes je fotovoltaika dostupnější, výkonnější a výhodnější vzhledem k její delší životnosti. Máte-li zájem o její pořízení, pak stačí jednoduchý matematický propočet životnosti a nákladů na údržbu se započtenou pořizovací cenou versus vyrobená elektrická energie za dobu provozu instalovaného zařízení.

fotovoltaika na střeše

Jak to funguje

Levné fotovoltaické panely Elektrocentraly.cz se umístí na plochu, kam většinu dne dopadají sluneční paprsky, tedy zpravidla na jih a jihozápad. Instalují se na šikmou sedlovou střechu a samozřejmě mohou být umístěny i na zemi s potřebným sklonem vůči obloze nebo na dalších objektech, jako jsou kůlny, garážové přístřešky nebo pergoly.

Sluneční záření vytváří elektrický stejnosměrný náboj, který se přivádí do zařízení, kde se stejnosměrný elektrický proud mění na střídavý. V domácnosti jej využijete ve všech běžných spotřebičích tak, jak jste zvyklí a v zásadě ani nepoznáte rozdíl mezi dodávkou ze sítě a z fotovoltaických panelů.

Panely je možné využít v různých typech objektů, můžete je umístit jak na střechu rodinného domu, tak i na mobilní dřevostavbu, rekreační chatu a samozřejmě na průmyslové objety, jako jsou sklady, výrobní haly, parkovací prostory atp.

Jednou z hlavních výhod tohoto řešení je vysoká míra energetické soběstačnosti a nezávislosti na systému distribuce a dodávky elektřiny, ovšem vždy musíte brát v úvahu horizont návratnosti počáteční investice, který se pohybuje zhruba v rozmezí od pěti do deseti let.