Věci do školy opět dražší.

Nu, nechápou, protože když chodili do školy oni, většinu věcí dostali. Přikupovaly se jen nějaké drobnosti, například obaly a u toho byla vždy velká legrace, protože jste se první den školy dozvěděli, jaké máte sešity a knihy a druhý den nebyl v papírnictví jediný obal.
Nu, dnes je to jinak a kupuje se vlastně vše. A my se spolu podíváme, jak hluboko budeme muset zatnout sekeru do královského futra. A budeme vycházet z údajů statistického centra. Naprosto přesně z údajů Českého Statistického Úřadu (ČSÚ). Níže uvedená čísla tedy skutečně nepocházejí od agentury JPP (Jedna Paní Povídala).
Malí školáci
Tak například jen knihy se zdražily o tři procenta. Ale zase zlevnily pouzdra, takže to tak hrozné nebude. Ehm. Pouzdro stačí školákovi jedno.
Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy, který vycházel ze stejných dat jako tento článek, tedy z dat ČSÚ, poprvé v naší zemi přesáhnou náklady na jednoho žáka 6000 korun. Což jistě není částka zanedbatelná.
Na rozdíl od výše zmíněného úřadu uvádí jistá nebankovní společnost čísla naprosto jiná, a to více než dvojnásobná. Budiž však připomenut fakt, že tam respondenti přičítali i kroužky pro děti, obědy, další věci. Zde se částky vyhouply průměrně přes čtrnáct tisíc korun. Ale že by si na to museli vzít půjčku respondenti popírají. Přiznalo to jen jedno procento.
Školní pomůcky
Je samozřejmé a jasné, že výdaje budou stoupat s přibývajícím věkem. Ale také to, že vše bude za rok zase dražší. Protože asi není pamětníka, který by zažil něco dlouhodobě levného. Byť i výraz levného má pro každého naprosto jiný význam. Někomu je levná aktovka za tisíc korun a druhý prohlásí, že koupil levnou za pětinásobek. Prostě, každý žijeme v jiných společenských vrstvách a tržní kapitalismu je jen a jen zvýraznil.
Tak popřejme školákům, aby se jim dařilo a měli samé jedničky.