Ten správný čas na hypotéku?

Hypoteční úvěr je pro mnohé mnohdy jedinou možností, jak si splnit sen o vlastním bydlení. Ceny nemovitostí každoročně několikanásobně narůstají a hypotéky na 20, 30 let nejsou v České republice nic neobvyklého. Nabídky jednotlivých bank se velice liší a je vždy zapotřebí s úvěrovým poradcem správně vybrat typ hypotéky, který bude sedět konkrétnímu žadateli. Hypotéka osvč, stavební úvěr, americká hypotéka…úvěrů je opravdu hodně a zorientovat se v nich může být pro laika značně náročné. Jen málokdo si v dnešní době může dovolit financovat bydlení z vlastních peněz a tedy pokud nemáte někde pod matrací schované miliony, bez pomoci banky se asi neobejdete. Kdy je tedy ten správný čas na to, vzít si hypotéku?

barevné bankovky

Ideální věk je pro banky okolo 30 let

Bonita žadatele je pro banku jeden z klíčových faktorů, který určuje, zda je žadatel případně schopen dostát svým závazkům, které by podpisem smlouvy vůči bance měl. Bonitu klienta určuje mimo jiné i věk žadatele. Jak jinak než zlatý produktivní věk je pro banku tou nejlepší možností. Pokud žadatel žádá kolem 30 roku života, má ty nejlepší predispozice na splacení úvěru. Navíc v takto mladém věku je možné splácení hypotečního úvěru prodloužit třeba až na 30 let. Měsíční splátky tak budou minimální, a co nejméně zatíží rodinný rozpočet.

podpis smlouvy

Česká banka navíc upravuje horní věkovou hranici, do které musí být úvěr zcela splacen. Jedná se jen o jakési doporučení, ale řada bankovních společností se jím řídí. U nebankovních společností už nejsou podmínky pro získání úvěru tak striktní, můžete se tedy setkat s případy, kdy je možné úvěr splácet až do 75 let.

Výhodná úroková sazba

Úroková sazba je velmi proměnlivá, a abychom nakonec zaplatili co nejméně, je zapotřebí úvěr uzavřít v příznivou dobu. To ovšem není ale zdaleka tak jednoduché. Nikdo nedokáže odhadnout, zda bude úroková sazba v následujících měsících růst nebo naopak klesat.