Sedm dní nadlidského výkonu

Některá sportovní klání jsou natolik náročná, že už se snad ani sportem nedají nazvat. Je to spíše dril. Za takový můžeme určitě považovat nejtěžší etapový závod na světě – MARATHON DES SABLES. Tento závod se do určité míry podobá slavnému Rallye Paříž Dakar. Jen tady těm závodníkům něco chybí. Tím je dopravní prostředek.
únava po maratonu
· Závodníci maratonu musejí překonat dvě stě třicet kilometrů po svých.
Závod se koná v marocké části Sahary, v písku, v dunách, v nepředstavitelných přírodních podmínkách. Podle závodníků je jejich největším nepřítelem právě písek, který se postupně dostává naprosto všude.
o Závod je ztížený i tím, že účastníci nemohou používat nějakého doprovodného vozidla a ani nosiče.
o Tudíž si na zádech nesou veškeré vybavení a zásobu jídla na týden.
Batoh musí mít minimální váhu pěti kilogramů a maximálně patnáct.Francouzští pořadatelé jsou velice důslední a vše přísně kontrolují. Nejen váhu batohu, ale i celou řadu dalších nařízení, které jsou předepsané v propozicích.
– Povinná výbava běžců.
– Prokazatelný počet kalorií na den v potravinách.
– Splnění časových limitů jednotlivých etap, kterých je šest.
Pokud některý závodník pravidla poruší, je potrestán časovou penalizací nebo rovnou vyloučením ze závodu.
závod v běhu

Vítězem je každý

Závodníci během závodu mohou využívat provizorních stanových táborů na přespání a doplňování minerální vody. Karavanu běžců doprovází technický a zdravotní doprovod, který tvoří vrtulník, padesát džípů a velbloudi.

· Závodníci většinou míří na start s jedním cílem – závod dokončit.
Tady se totiž ani moc nehraje na to, kdo bude opravdu prvním. Vítězi se stávají všichni, kterým se podaří doběhnout do cíle. Je to totiž závod, který je pro mnohého sportovce tou nejvyšší metou. Závodem, který bude znamenat jejich osobní vítězství. A nám nezbývá než jejich odvahu obdivovat.