Projekt Kniha do vlaku

Jsou lidé, kteří jsou vášniví čtenáři a čtou v podstatě v každém volném okamžiku. Na druhou stranu jsou lidé, kteří obvykle nečtou, ale pokud vyrazí na cesty, velmi rádi se začtou do nějaké zajímavé knihy. Je to už nějaká doba, co funguje projekt Kniha do vlaku.
plyšák s knihou

Jedná se o velmi zajímavý projekt, kdy na nádražích českých měst najdete police s knihami, které si můžete do vlaku vypůjčit. Při cestě zpět pak můžete knihu vrátit. Je to velmi hezký nápad. Samozřejmě se počítá také s tím, že celá řada lidí tímto způsobem může zužitkovat celou řadu knih, které v domácnosti už tak nějak přebývají. Vyhodit knihu svědomí nikomu nedovolí, ale věnovat ji putovní knihovně, to už je docela dobrý nápad, co myslíte? Jsou lidé, kteří si třeba plánují koupit knihu jen tak pro kratochvíli a neví, zda do knihy investovat či nikoli. Pro některé z nich představuje výrazné usnadnění rozhodnutí, že knihu pak darují mobilní knihovně na některém nádraží, protože je těší vědomí, že se o knihu podělí.
Projekt Kniha do vlaku se setkal s velkým ohlasem, a proto se začaly objevovat knihy také na dalších veřejných prostorech, dokonce i v městských parcích a podobně.
kniha a brýle

Je na místě zamyslet se nad sebou

Určitě se jedná o dobrý nápad, který se již dříve ujal v celé řadě zemí. Pokud člověk chválí, musí se ozvat také kritika, aby to bylo objektivní. Kritický hlas pak musí znít na adresu lidí, kteří si knihy půjčují. Půjčují je v tomto případě neadekvátní označení, protože knihy si ve skutečnosti přivlastňují.
převázaná kniha
Domnívají se, že se jedná o vyřazené knihy, o které už nikdo nemá zájem a že si je tedy mohou beztrestně vzít. Přitom mezi knihami často lze nalézt knihy nové, které darovali štědří dárcové. V tomto ohledu opět dáváme najevo, jak jsme nezralí a nezodpovědní a jak je obtížné, aby vzniklo a fungovalo něco hodnotného. Jsou místa, kde je stále plno knih, a jsou místa, kde jsou police s knihami doslova vybrakované. Byla by škoda, kdyby kvůli lidské bezohlednosti zanikla taková hezká myšlenka.