Jak zvládnout šestinedělí

Po porodu často ženy očekávají, že mají to nejhorší za sebou a dál už je čekají jen krásné chvilky s právě narozeným miminkem. Často je realita o to horší, hormony po porodu mohou zamávat s psychikou nejedné silné ženy. Miminko není ten dokonalý spící andílek, tělo po náročném porodu vyžaduje regeneraci, kojení nejde samo na povel a novopečeným maminkám může připadat, že ve svojí mateřské roli selhaly. Jak to zvládnout a nezbláznit se z toho?

miminko v čepičce

Zůstaňte v klidu

Tuto radu uslyšíte během mateřství ještě mockrát. A pokud to jenom trochu jde, řiďte se jí. Nenechte se rozhodit a řekněte si, že to prostě zvládnete! Nenechte se tlačit do věcí, které Vám nejsou příjemné (například odloučení od miminka v porodnici), ve chvílích klidu se soustřeďte na relaxaci a odpočinek a nabírejte síly, které budete brzy potřebovat.

Neřešte zbytečnosti

Během šestinedělí jsem měla utkvělou představu, že mám doma strašný nepořádek. A u té představy to končilo. Na úklid domácnosti budete mít času dost, až se vše ustálí a miminko opravdu nezajímá, že je dřez plný nádobí či nevyprané prádlo. Období šestinedělí by mělo být ve znamení sžívání se s miminkem a užívání si prvních společných chvil.
ručička kojence

Řekněte si o pomoc

Učený z nebe nespadl a platí to i v mateřství. Nemusíte všechno zvládnout sama, již v historii byly maminkám k dispozici starší ženy v domácnosti, které jí pomáhaly, vařily a uklízely. V dnešní době jsme ve složité situaci, kdy babičky ještě samy pracují a prababičky již často nezvládají pomáhat, i tak se ale nebojte je požádat o pomoc. Co nejvíce také zapojte do chodu domácnosti tatínka tak, abyste na všechno nebyla sama.

Další kapitolou je odborná pomoc. Požádat o pomoc odborníka rozhodně není selháním maminky. V dnešní době máme velmi dobrý přístup k lékařské péči, na sociálních sítích existují poradny zaměřené na laktaci, péči o matku i dítě. V případě problémů s kojením si můžete pozvat laktační poradkyni i domů například z organizace Mamila. Některé porodnice také provozují telefonní poradnu, kde vám v naléhavých případech poradí jak s kojením, tak s péčí o miminko.