Jak začít podnikáním na rodičovské dovolené?

Rozmyslete si, v čem chcete podnikat
Pokud jste schopna na rodičovské dovolené kromě péče o dítě a o domácnost vyšetřit i trochu času pro sebe, je nejlepší doba začít s podnikáním. V době, kdy váš potomek spí, a vy máte chvíli pro sebe, se zamyslete nad tím, co je pro vás ideální. Máte dávný sen a přesně víte, co byste chtěla dělat, nebo si nejste jistá? Při rodičovské dovolené je nejlepší práce, kterou můžete dělat z domova. To zahrnuje jakoukoliv práci na počítači nebo manuální práce. Baví vás odjakživa šití a jste manuálně zručná? Pak sedněte k šicímu stroji a začněte.
počítač u kávy
Momentálně je ve velké oblibě šití dětských produktů, jako jsou hnízdečka, mantinely, sety do postýlek nebo deky do kočárků. Výhodou je totiž, že si zákazník může sám vybrat látku. Pokud je pro vás spíše práce na počítači, můžete začít například s účetnictvím, psaním na zakázku nebo programováním. Za předpokladu, že perfektně umíte cizí jazyk, je možné si přivydělat i jako překladatel. Jednoduše řečeno, vaše možnosti jsou téměř neomezené.
šicí stroj
Živnostenský úřad
Až si rozmyslíte, jakou činnost chcete vykonávat, je nutné navštívit příslušný Živnostenský úřad, kde vyplníte formulář, ve kterém zaškrtnete činnost, kterou chcete vykonávat. Může jich být i více. Poté uhradíte správní poplatek. Vaše další cesta povede na finanční úřad, kde je nutno se zaregistrovat a změnu je třeba nahlásit i vaší zdravotní pojišťovně a Správě sociálního zabezpečení. Nemusíte se bát, že je nutné platit si zdravotní a sociální pojištění. Pokud svou činnost nahlásíte jako vedlejší, tak jej v době pobírání rodičovského příspěvku hradit nemusíte, pokud vaše průměrné příjmy za celý rok nepřesáhnou zákonem stanovený limit. Provozování živnosti je možné kdykoliv zcela ukončit nebo také přerušit. Pokud jste tedy zrovna na rodičovské dovolené a máte trochu času navíc, není na co dál čekat.