Jak se zbavit dluhů

Pokud se chcete zbavit dluhů, čeká vás dozajista tvrdá dřina. Už příliš nezáleží na tom, proč jste se do této nezáviděníhodné situace dostali. Jestli vlastní hloupostí, cizím zaviněním nebo třeba špatnou investicí. Důležité je hlavně vzít si z toho poučení, neklesat na mysli a rozhodnout se s tím něco udělat.
Podle průzkumů se ročně zadlužuje stále více a více Čechů a často neví, jak se s touto situací vypořádat. Přitom existují možnosti, které lze využít.
muž bez peněz.jpg

Jste schopni splácet?

Důležitou otázku, kterou si musíte položit hned na začátku je to, zda dokážete své dluhy pravidelně splácet. Pokud je odpověď ne, je třeba se zamyslet i nad tím, proč tomu tak je.
Může jít pouze o to, že neumíte zodpovědně nakládat s financemi. Není se za co stydět, výuka k finanční gramotnosti je v Česku na katastrofální úrovni a pokud to své děti nenaučí rodiče, není se čemu divit, když pak spousta lidí upadá do dluhů. Vypracujte si podrobný přehled o svých příjmech a výdajích a zjistěte, zda nemůžete udělat ve svém rozpočtu nějaké změny.
velké dluhy.png

Zvažte možnost osobního bankrotu

Za předpokladu, že jste již učinili různé změny a své výdaje už více omezit nemůžete, a přesto nedokážete včas splácet, přichází na řadu zvážit možnost osobního bankrotu.
Ten je samozřejmě vázán na různá pravidla:
· Musí jej schválit soud
· Máte dluhy u alespoň 2 různých věřitelů
· Prokazatelně nejste schopni dlouhodobě splácet
· V příštích 5 letech musíte být schopni splatit alespoň 30% dlužné částky (musíte mít stabilní zaměstnání)
Důležité je neklesat na mysli a začít se aktivně zajímat o možnosti, kterých můžete využít. Nebojte se ani možnosti obrátit se na rodinu a přátelé, kteří vám ve vaší těžké situaci můžou být nápomocní. A to samozřejmě nemusí být penězi, které často kazí dobré vztahy mezi přáteli, ale často přijde vhod i morální podpora nebo obyčejná dobrá rada.