Jak nakupovat kontaktní čočky přes internet

Ačkoli se stále návštěvy očních lékařů a optometristů zdůrazňují, někteří lidé mají bohužel stále pocit, že si dokáží naordinovat oční dioptrie a další specifika sami. Dioptrické brýle se běžně prodávají nejen v optikách, ale také v supermarketech a drogériích, kde si je může koupit každý. Neuvážený nákup však může vést nejen k výraznému zhoršení zraku, ale také k nevratnému poškození oka.

barevná duhovka

V případě kontaktních čoček je to ještě vážnější. Vzhledem k tomu, že čočka naléhá přímo na oko, je důležité, aby přesně a bez výjimky splňovala parametry daného pacienta. Tyto specifika však může přesvědčivě určit pouze optometrista a nikdo jiný. Projděme si nyní postup, jakým byste se měli při nákupu čoček přes internet řídit.

1.       Změřit se u optometristy

Po návštěvě tohoto specialisty dostanete přesný popis vaší oční vady, doporučené pomůcky k její korekci s přesnými parametry. Také vám může v případě kontaktních čoček doporučit jejich velikost a zakřivení, což jsou jedny z nejdůležitějších položek.

2.       Vyberte si internetový obchod

Dobrou radou pro začátek je výběr osvědčených e-shopů, kde se, jak se říká, nenapálíte. Volte tedy především podle recenzí. Některé obchody nabízejí také různé výhody, například zaslání zkušebních čoček zdarma, na kterých si vyzkoušíte, zda vám sedí dioptrie, zakřivení a zvlhčení čočky.
oční test

3.       Vyberte správný typ

Podle své konkrétní vady si vyberte typ a značku čoček, pokud vám ji předem nedoporučil optometrista. Sledujte specifika daných čoček. Vyberte si, jak dlouho chcete čočky nosit, zda je hodláte na noc sundávat či nikoli. Zaměřte se také na materiál a zvlhčení (obsah vody).

4.       Pečlivě zadejte parametry

Tím nejdůležitějším krokem je správné zadání dioptrií a dalších parametrů. Pro jistotu si tento krok několikrát zkontrolujte. Pokud na stránce chybí zadávání jednoho z parametrů předepsaných optometristou, zřejmě jste vybrali špatný typ čoček.