Co Vám říká divadelní etiketa?

Slovní spojení „Dress code“ se sice v českém prostředí vyskytuje čím dál častěji, otázkou však zůstává, zda přibývá lidí, kteří na dodržení těchto módních pravidel týkajících se určitých společenských akcí dbají. Pokud jste v poslední době byli například na koncertě, v divadle nebo třeba i na plese, možná jste se nestačili divit, v čem všem je možné na takovou akci vyrazit. Někteří lidé opravdu nerozlišují mezi divadelním představením a fotbalovým zápasem. Jak se tedy do divadla obléknout, abyste dostáli společenským pravidlům?
Džíny nechte protentokrát ve skříni!
divadlo v Ohiou
Málokdo chodí do divadla častěji než párkrát do roka, a proto bychom měli takovou akci vnímat jako slavnostní a jako takové k ní přistupovat. Chcete-li jít do divadla, měli byste respektovat určitá pravidla s jeho návštěvou spojená. Páni by měli být správně oblečení v tmavých oblecích a dámy ve společenských šatech. Toto pravidlo byste měli dodržet, chystáte-li se například do Národního divadla. Pokud jdete do divadla méně formálního, můžete si dovolit i méně formální oblečení, stále je však nejedná o džíny a triko, nýbrž u pánů například o společenské kalhoty a košili a u dam to může být například sukně či tmavé společenské kalhoty s halenkou. Snažte se zkrátka stylem svého oblečení přizpůsobit místu, ve kterém se představení bude odehrávat.
Jaká další pravidla byste neměli opomíjet?
orchestr v divadle
Do divadla byste měli přijít včas, projevíte tak úctu a ohleduplnost vůči hercům i ostatním divákům. Nikomu není příjemné, když se musí pět minut po začátku ještě třikrát zvedat, aby pustil lidi na jejich místa vprostředku. Před začátkem představení budete pravděpodobně vyzvání, abyste si vypnuli mobilní telefon. I přes toto upozornění, se téměř na každém představení alespoň jeden mobil rozezvoní. Myslete na to! Pokud jste zdravotně indisponováni, raději přenechte své lístky někomu blízkému a návštěvu odložte. Opět se jedná především o ohleduplnost vůči ostatním. Ostatní diváky byste přirozeně neměli rušit mluvením, natož konzumováním jídla či nápojů. A na závěr ještě jedna věc zamyšlení. Opravdu po představení tak strašně pospícháte domů, že nemůžete počkat s odchodem, až potlesk diváků definitivně skončí?