Dáme si do bytu vestavěnou skříň

V roce 1958 se na televizních obrazovkách v socialistickém Československu objevil první hudební videoklip s názvem „Dáme si do bytu“. Možná si jej ještě dokážete vybavit, nazpívali jej Josef Bek a Irena Kačírková podle textu od Jiřiny Fikejzové a Alfonze Jindry. Úspěch klipu spočíval v humorné nadsázce, jak rychle a přitom účelně zařídit byt. Tehdy pochopitelně s omezenými technickými možnostmi té doby, tzn. šlo zejména o jednoduchý nábytek a bytové doplňky, jako je stůl, postel a židle, stará petrolejka či porcelánová váza.

židle, stůl a váza

Jak by asi Jiřina Fikejzová koncipovala text písně dnes, kdy máme k dispozici mnohem širší technické možnosti, a kdy se klasický nábytek mění v účelový úložný prostor vestavěných skříní? Možná, že by se celá skladba otáčela kolem výhod, které vestavby na míru poskytují. Které to jsou?

Vše na jednom místě – mít v bytě pět šatních skříní, jednu v předsíni, druhou v ložnici, třetí pod schodištěm a zbývající dvě v dětském pokoji, znamená pobíhat od jedné ke druhé a zmateně hledat každou drobnost. Ztrácíte zbytečně čas, přitom by stačilo jedním prstem odsunout posuvné dveře a máte před sebou perfektní přehled o všech uložených věcech.

moderní nábytek

Není to vzhledový kýč – sladit běžně prodávaný nábytek s ostatním zařízením bytu není zrovna snadné, zatímco u vestavěných skříní máte mnohem širší možnosti. Je to dáno právě posuvnými dveřmi, které se zhotovují v laminu s desítkami až stovkami dekorů. Je tedy mnohem snazší vybrat to správné lamino, než jít cestou kompromisu a přizpůsobit se výrobcům nábytku a jejich omezenému sortimentu.

A chcete-li sázku na jistotu, klidně dejte přednost bílé barvě lamina i vnitřního uspořádání vestavěné skříně. Bílá se hodí ke všemu, vypadá čistě a elegantně, můžete ji mít v ložnici i v předsíni a navíc dobře odráží světlo, takže vám místnost opticky zvětší.