Uložení k zimnímu spánku

Bohužel počasí v posledních několika desetiletích zlobí nejen nás, ale i samotnou přírodu, proto nezbývá, než čekat, co nám příroda opět připraví za překvapení. Ale v žádném případě by nás neměla zastihnout nepřipravené, a to hlavně co se týká zahrádkářů. Ti by měli péči o svou zahrádku před příchodem zimy věnovat maximální péči.
barokní zahrada.jpg
Kytičky a spol.
Ideálním obyvatelem zahrádek jsou trvalky, které dokáží přečkat zimu a mráz. Jediným problémem u nich je to, že jarní měsíce mohou přinést společně s teplem i různé choroby. Abychom tomuto zabránily, hlína by měla být vzdušná a bez nánosu spadaného listí, na zimu postačí zakrýt chvojím. U některých druhů skalniček si vystačíme s jednoduchou ochranou, stačí rostlinku zakrýt nějakou nádobou.
jablko na větvi.jpg
Dalším pěstovaným druhem bývají i bylinky, které se hojně používají při vaření. Ty bychom měli ochránit před mokrem a zimou. Proto je lepší pěstovat je v nádobách a ty pak na zimu umístit do vnitřních prostor. Na zahrádce můžeme ponechat jen některé z nich, např. levanduli nebo šalvěj, ty postačí pouze přikrýt, použít se dá i látka.
Shrabaným listím se dají před mrazy ochránit cibuloviny, oproti bylinkám a kytičkám jsou hlouběji v zemi.
Ač se to nezdá, tak vznešená květina jako je růže, nemá zvláštní nároky a vůči zimě je velice odolná, k ochraně před tuhými mrazy postačí např. mulčovací kůra. Nijak keře zásadně nezkracujeme, tyto úpravy se provádí až s příchodem jarních měsíců.
Zelené ploty
Okrasou každé zahrady je živý plot, krásně zelený a dobře zastřižený dodává okolí domu i jistou eleganci a vznešenost. Prvních několik let je o něj třeba více pečovat a chránit hlavně kořeny, opět můžeme využít listí. Jen tak budeme mít v následujících letech živý plot, který bude nejeden soused závidět.